מאמרים

תזונה נכונה לכלבים מבוגרים

 

בעלי כלבים רבים מכירים את התחושה הזו שהכלב מתבגר, מאבד מעט את האנרגיה וכבר לא רץ בהתלהבות לקערית האוכל, בכל פעם שאתם ניגשים אליה. כמו אצל בני אדם, גם כלבים חווים שינויים פיזיים ומנטליים בשלב זה בחייהם ועלינו, כבעלי הכלב, מוטלת החובה לדאוג להם למזון מותאם ולנוחות מרבית.

איך תדעו שהכלב התבגר


הזדקנות הכלב משתנה לפי תחולת החיים של הגזע ובדרך כלל מתחילה ברבעון האחרון לחייו. ישנם סימנים שונים המעידים על הזדקנות, העיקרי שבהם מתייחס לרמת האנרגיה והפעילות שהכלב מסוגל ורוצה לבצע. לצד זה, חשוב לשים לב למצבו הגופני והנפשי של הכלב, האם יש לו קושי בהליכה, שמיעה או ראייה. האם הוא מעלה או מוריד במשקל כתוצאה ממטבוליזם נמוך או אי פעילות, האם יש קטעים אפורים בפרווה ואיך המרקם שלה ביחס לשנים קודמות. כל אחד מהסימנים הללו יכולים להעיד על הזדקנות ולכן חשוב מאוד להתייעץ עם ווטרינר ולהתנהל עם הכלב בכבוד הראוי לו, על מנת להבטיח לו נוחות מרבית.

תזונה של כלבים מבוגרים 

חלק גדול מנוחות בתקופה זו שייך לתזונתו של הכלב. אם עד עכשיו נתתם לכלב סוג מזון מסוים או פינקתם אותו מדי פעם בנקניק, זה השלב שבו רצוי לשים לב ולהתאים את האוכל לגיל ולתפקוד. איך עושים זאת?

  • חשוב לדעת שלכלבים מבוגרים צרכים תזונתיים אחרים מאשר כלבים צעירים יותר. זאת הסיבה שיש להם אוכל מותאם, עשיר בוויטמינים ומינרלים נחוצים לגיל השלישי. גם כאן, ישנה אבחנה בין אוכל שמיועד לכלבים קטנים לאוכל שמיועד לגזעים גדולים יותר ולכן כשאתם רוכשים אוכל, חשוב לתת את המידע על סוג הכלב.
  • כמו שיש העשרה של וויטמינים מסוימים, כך יש הפחתה במרכיבים שעלולים להיות מזיקים או לגרום להתפתחות של בעיות אצל כלבים מבוגרים. לא כל מה שתרם להתפתחותו ותזונתו של הכלב כשהיה צעיר, מתאים לו בשלב זה של חייו ולכן חשיבות בחירת אוכל מתאים היא חיונית.
  • לא פחות חשוב, אם לכלבכם יש בעיות בלעיסה או בעיות בעיכול, מומלץ לחשוב על מעבר לאוכל רטוב או לחילופין להרטיב לו מעט את האוכל שאתם מגישים לו. בדרך זו יהיה לו קל יותר ללעוס ולעכל את המזון. ישנם כלבים מבוגרים אשר חווים ירידה בתאבון, גם עקב קשיים טכניים ולכן ככל שנגרום לאוכל להיות נגיש יותר, כך הוא יתעניין בו יותר.
  • ומה לגבי כמויות. ככלל, כלבים מבוגרים אוכלים פחות. בעבור חלק מהם עצם האכילה לוקחת אנרגיה רבה, אחרים פשוט מרגישים פחות רעב ויש גם כלבים שמוציאים פחות אנרגיה ולכן צורכים פחות מזון. לא כל הכלבים המבוגרים עולים במשקל, יש דווקא כאלה שבגיל מבוגרים מפחיתים ממשקל גופם ולכן, אם כלבכם נמצא בגיל השלישי, חשוב מאוד לעקוב ולראות שאין שינויים דרסטיים במשקל גופו.

תזונה נאותה אצל כלבים במבוגרים, יכולה לעשות הבדל מהותי באופן שבו הכלב מזדקן. על מנת להבטיח לו נוחות ולהמשיך להזין אותו באופן ראוי ותורם, מומלץ להיוועץ עם ווטרינר או אדם בעל ניסיון ולבחור רק אוכל מותאם לכלבים בוגרים. כמו כל דבר, גם כאן מדובר בניסוי, הקשיבו לכלב, ראו איך הוא מגיב לאוכל ותנו לו את מה שהוא זקוק לו בתקופה זו של חייו.

כתיבת תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים *

נקה טופסשלח תגובה